sportdoktorТакі тренування приносять тільки користь. Але лише при правильному підході.

Заняття на снігу, нехай це будуть навіть тренування, дитина спочатку сприймає з радістю. І якщо дорослі, - тренер і батьки роблять все правильно, то задоволення і користь від таких занять він буде отримувати регулярно. Що ж такого незвичайного потрібно робити дорослим? Ні-чо-го! Необхідно просто дотримуватися певних правил.

Директор дитячо-юнацької школи і тренер (якщо немає штучного манежу), у зимову пору року, працюють як пілоти, за фактичною погодою. Ризик того, що дітей виведуть на сніг в лютий мороз або завірюху опановувати премудрості того чи іншого виду спорту виключений. Педагоги завжди розуміють свою відповідальність перед дітьми, батьками, найголовніше - законом, за наслідки або факти впливу негативної температури - переохолодження і відмороження. Ніколи, жоден тренер не візьме на себе таку відповідальність. Він швидше перестрахується і скасує тренування.

Існують рекомендації та нормативи, що регламентують проведення занять секцій в холодну пору року. Їх неухильно дотримуються. Як правило, тренер виключає довгі паузи під час занять на холоді для будь-яких пояснень, щоб спітнілі діти не стояли без руху. Збільшується інтенсивність тренувань та скорочується їх тривалість. Опитування й візуальне спостереження відбувається впродовж всього заняття.

Але й батькам необхідно дотримуватися певних правил, готуючи дитину до тренування або змагань взимку. Одяг. Обов'язкове командне екіпірування не заважає підійти до утеплення так, як потрібно.

Почнемо з нижньої білизни. Бавовняна або напівбавовняна, що не сковує рух, призначена тільки для тренувань. Останній пункт потрібно взяти за правило і неухильно його виконувати. Напевно, не треба пояснювати, що переодягнувшись в сухий одяг, але залишивши мокрі від поту труси, дитина, вийшовши на вулицю, ризикує своїм здоров'ям. Разом з руками, найвразливіша для холоду частина тіла, це ноги, тому взимку їм необхідно приділяти особливу увагу перед виходом на заняття. Товсті бавовняні або напівбавовняні шкарпетки. «Але, вони тренуються в гетрах», - скажете ви. Тут є дуже простий вихід. Гетри обрізаються за рівнем щиколоток і одягаються на шкарпетки. Цей прийом використовують професійні футболісти, навіть влітку, щоб виключити можливі потертості від синтетичної тканини гетр. У результаті, загальний дрес-код не порушується і ми досягаємо потрібного утеплення та комфорту. Якщо у дитини пріють ноги, то перед тим як одягнути шкарпетки, необхідно припудрити ступні тальком для ніг. Сухі ноги - теплі ноги.

Взуття. Тут ми, як батьки, що купують, як правило, недешеве спортивне взуття, у виграшному варіанті. Взимку взуття повинне бути на піврозміру, на розмір більше, щоб виключити ефект сдавлення. Кращим варіантом будуть багатошиповки або кросівки з великим малюнком (як протектор на зимовій гумі у машини). Зальне взуття або бутси з «лезами» в даній ситуації не підходять, пластик підошви замерзає при від’ємних температурах, в наслідок чого, взуття ковзає по снігу не гірше ковзанів по льоду. А це травмонебезпечно та незручно.

Тренувальні штани або рейтузи. Без них в мороз нікуди. Знову ж, головна рекомендація - НЕ синтетика. Зараз з'явилося багато варіантів легкої вовняної або напіввовняної термобілизни. Для ігор на морозі це найвдаліший варіант. Головне, щоб вона не сковувала рух і не вимагала постійного підтягування. Для тренувань підійдуть тренувальні штани з щільного матеріалу. Або розгляньте ідеальний варіант, - термобілизна з одягненими зверху брюками від вітрозахисного костюма.

Тіло. Все та ж термобілизна - найкращий варіант. Завдяки своїй структурі вона забирає вологу, створюючи при цьому повітряний прошарок, який не дає організму охолодитися. Зверху надягаємо кофту, краще напіввовняну (вовняні ворсинки, що входять в структуру тканини, утримують бульбашки теплого повітря) і куртку від вітрозахисного костюма. На гру - без неї (зверху футболка).

Шапка й рукавички. Шапка легка, вовняна, облягаюча. Без одворотів і «півників» зверху. Підібрати її необхідно з таким розрахунком, щоб добре трималася на голові, не закривала очі і не сповзала на них. Рукавички з вовни. Не шкіряні, не синтетичні - в таких пальці швидко замерзнуть, що призведе до загального охолодження тіла. До речі, рукавички є своєрідним індикатором температури тіла. Якщо дитина, граючи або тренуючись, знімає їх і кидає за кромку поля, це не означає, що вона робить вам на зло. У неї і в думках цього немає. Їй просто жарко. Не осмикуйте її.

Ну і поширена помилка батьків: відразу після тренування садять своє спітніле чадо в машину: «вдома помиється - їхати десять хвилин». Таким чином час ви не виграєте, проте можете отримати купу проблем. Дайте, хоча б, обтертися рушником і змінити вологий одяг та взуття на сухий. Але, навіть давши дитині помитися, не поспішайте брати його в оберемок і бігти додому. Зробіть паузу 15-20 хвилин. Попийте чаю з термоса, обговоріть тренування або гру. Нехай пройде перезбудження, організм прийде в себе, охолоне.

Ні в якому разі не можна відправляти дитину відразу в басейн. Це може призвести до переохолодження і, як наслідок, до застуди.

І, напевне, останнє. Не псуйте дитині настрій перед заняттями своєю метушнею, своїми переживаннями і не набивайте оскому повторюваними порадами. Для дитини тренування чи змагання - це свято, зустріч з друзями, нові враження і в спеку, і в мороз.

Так порадійте разом з нею.

Андрій Агапов
sportdoktor.ru